Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο – Λύκειο Αγρινίου

Η Φιλοζωική στο ΕΝΕΕΓΥΛ Αγρινίου

Στο πλαίσιο του  Διασχολικού Προγράμματος – Άτυπο Δίκτυο Σχολείων «Προστασία και φροντίδα ζώων συντροφιάς» της Πανελλαδικής Φιλοζωικής και Περιβαλλοντικής Ομοσπονδίας και με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Αδέσποτων Ζώων η Φιλοζωική Οργάνωση Αγρινίου επισκέφθηκε το ΕΝΕΕΓΥΛ Αγρινίου στις 5 Απριλίου. Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί ενημερώθηκαν για τις ευθύνες και τις υποχρεώσεις των ανθρώπων απέναντι στα αδέσποτα αλλά και δεσποζόμενα ζώα, μίλησαν για το θέμα της εγκατάλειψης και αναφέρθηκαν στην υπεύθυνη στάση που πρέπει να έχει ένας ιδιοκτήτης ζώου συντροφιάς, με στόχο την ευζωία του δεσποζόμενου ζώου αλλά και την αποφυγή γέννησης νέων αδέσποτων. Τέλος ενημερώθηκαν για τη δράση που μπορεί κάθε πολίτης να αναλάβει ατομικά, ώστε να συνδράμει με τον τρόπο του στην  καταγραφή, σήμανση, στείρωση και φροντίδα των αδέσποτων ζώων του Δήμου Αγρινίου. Ευχαριστούμε τη Φιλοζωική Οργάνωση Αγρινίου για την αποδοχή της πρόσκλησης μας και ευχόμαστε οι μαθητές να γίνουν αρωγοί στο δύσκολο έργο της!